Ataki paniki – objawy, leczenie, przyczyny

Ataki paniki – objawy, leczenie, przyczyny

Ataki paniki to niekontrolowane, nagłe napady lęku o bardzo dużym nasileniu, powodujące paraliżujący strach przed utratą życia, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, palpitacje serca. Napady paniki potrafią doprowadzić do utraty przytomności, stając się realnym zagrożeniem i utrudnieniem codziennego funkcjonowania.

Dowiedz się, czym są ataki paniki, jakie są ich objawy i przyczyny. Sprawdź, na czym polega leczenie ataków paniki. Poznań jest jednym z cenionych ośrodków, skupiających najlepszych specjalistów. Psychoterapeuci z Pracowni Rozwoju Osobistego Kreska mogą znacznie poprawić jakość Twojego życia.

Lęk jest jedną z fundamentalnych emocji, która towarzyszy każdemu z nas. Warunkuje działanie mechanizmów obronnych, pozwalając ustanowić bezpieczne granice. W wyniku pewnych zaburzeń w organizmie lub psychice człowieka, lęk potrafi jednak przeobrazić się w potężne narzędzie tortur, zadając fizyczne i psychiczne cierpienie.

Paniczny lęk utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ataki paniki prowadzą u pacjentów do realnego strachu o własne życie. Badacze i teoretycy do dziś nie wypracowali jednak spójnego stanowiska. Czy panika jest odrębnym schorzeniem, czy raczej zespołem objawów, towarzyszących zaburzeniom lękowym?

W obowiązujących na całym świecie klasyfikacjach chorób, w tym ICD-10, panikę uznaje się za zestaw symptomów nadwrażliwości lękowej i wegetatywnej. Ataki paniki zaliczane są głównie do objawów nerwicy lękowej. Występują u około 9 proc. populacji, a nawroty lęku panicznego o dużej intensywności dotykają 1-2 proc. członków społeczeństwa. Pierwszy atak paniki pojawia się najczęściej w młodości (10.-28. rok życia). Dwukrotnie częściej problem pojawia się u kobiet.

Co to jest atak paniki?

Napad paniki, inaczej napad lęku lub atak paniki (ang. panic attack lub anxiety attack) jest pojęciem, stosowanym w psychopatologii, odnoszącym się do jednego z objawów lękowych. Jako objaw, napad paniki wiąże się z wystąpieniem nagłego, niespodziewanego, niekontrolowanego, krótkotrwałego epizodu lęku o skrajnie wysokim nasileniu.

Atak paniki trwa od kilku do kilkunastu minut, osiągając zwykle pełną intensywność w ciągu 2-10 minut, po czym stopniowo i samoistnie mija. W skrajnych przypadkach napad lęku może trwać do dwóch godzin. Co ważne, napadom paniki towarzyszą nieprzyjemne doznania somatyczne, w tym związane z aktywnością autonomicznego układu nerwowego.

Jak wyglądają napady paniki?

Napady paniki należą do bardzo trudnych i przykrych doświadczeń. Występują w najmniej oczekiwanych okolicznościach, również w miejscach publicznych, odbierając nam nie tylko zdolność logicznego myślenia, ale również panowanie nad własnym ciałem. Ataki paniki wiążą się często z omdleniami i nudnościami, uczuciem paraliżującego strachu o życie, z powodu bólu w klatce piersiowej oraz wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, mrowienia i drętwienia poszczególnych części ciała.

Podczas ataku paniki możesz mieć problemy z oddychaniem, dreszcze lub uderzenia gorąca. Zdarza się, że pojawia się poczucie derealizacji, a więc nierealności zaistniałej sytuacji i otoczenia, w którym się znajdujesz. Dlatego możesz bronić się przed okazywanymi gestami pomocy. Naucz się rozpoznawać objawy ataku paniki, aby w razie potrzeby, móc pomóc sobie i innym.

Ataki paniki – jakie są ich objawy?

Każdy organizm jest inny, dlatego na objawy ataku paniki składa się wiele różnych oznak. Do najczęstszych należą jednak:

 • palpitacje serca,
 • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
 • ból w klatce piersiowej,
 • duszności, przyspieszony oddech,
 • problemy z oddychaniem, uczucie braku tchu,
 • uczucie dławienia się,
 • suchość w jamie ustnej,
 • nadmierne pocenie się lub uderzenia gorąca,
 • zawroty głowy i zasłabnięcia,
 • drżenie ciała,
 • derealizacja,
 • depersonalizacja,
 • drętwienie lub uczucie mrowienia w różnych częściach ciała, czyli parestezje,
 • nudności i wymioty.

Z uwagi na wystąpienie bardzo niepokojących objawów somatycznych, napadom paniki towarzyszy często wtórny lęk przed śmiercią, np. zawałem lub uduszeniem się. Pacjenci obawiają się również utraty zmysłów, a więc choroby psychicznej, przy czym podczas ataku paniki nie są w stanie poddać sytuacji krytycznej ocenie, kontrolować swojego zachowania i zdolności komunikacyjnych. Nie są więc zwykle w stanie poprosić o pomoc.

Jeśli jesteś świadkiem napadu lęku, zacznij od zachęcenia osoby do świadomego, głębokiego oddychania, np. oddychając spokojnie razem z nią. Opowiedz łagodnie o tym, co się dzieje, zapewniając, że wszystko jest w porządku i że zostaniesz przy niej tak długo, jak będzie trzeba. Po ustąpieniu objawów ataku paniki, zostań chwilę z tą osobą i porozmawiaj o tym, co się stało. Wesprzyj w powrocie do domu lub załatwieniu niezbędnych spraw.

Czym spowodowane są ataki paniki?

Zastanawiasz się, czym są spowodowane ataki paniki? Przyczyny ich występowania wiążą się zwykle z przebiegiem niektórych zaburzeń i chorób o podłożu psychicznym. Należą do nich głównie:

 • zespół lęku napadowego,
 • zaburzenia lękowe uogólnione,
 • zaburzenia lękowe w postaci fobii,
 • zaburzenia afektywne (np. depresja agitowana, zespół Cotarda),
 • reakcja na ciężki stres lub zaburzenia adaptacyjne,
 • zespoły otępienne o organicznym podłożu (np. reakcja katastroficzna),
 • zaburzenia psychotyczne.

Objawy napadów paniki mogą wystąpić również w przebiegu chorób somatycznych, takich jak: nadczynność tarczycy, napadowa hipoglikemia, padaczka, guz chromochłonny nadnerczy, wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, tężyczka, ostra choroba niedokrwienna serca.

Leczenie ataków paniki uzależnione jest od ich podłoża. Dlatego każdy pacjent powinien zostać poddany starannej diagnostyce różnicowej i badaniom dodatkowym, które pozwolą wybrać optymalną, najskuteczniejszą metodę leczenia.

Na czym polega leczenie ataków paniki?

Podstawową metodą leczenia ataków paniki jest psychoterapia, polegająca na udzieleniu pacjentowi wsparcia w najważniejszej relacji – z samym sobą. Leczenie farmakologiczne bywa konieczne, radzi sobie jednak głównie z aktualnie występującymi objawami somatycznymi, nie docierając do podłoża napadów lęku.

Psychoterapia prowadzona pod okiem doświadczonego specjalisty, pozwala zredukować napięcie, dotrzeć do istoty mechanizmu pojawiania się lęku i dogłębnie zrozumieć proces, który prowadzi do ataku paniki. Leczenie ataków paniki obejmuje również elementy terapii poznawczo-behawioralnej, w tym desensytyzację, a więc stopniowe odwrażliwianie i przyzwyczajanie poprzez konfrontację z sytuacją, która nie stanowi bezpośredniego zagrożenia.

Znaczną rolę odgrywają również ćwiczenia na ataki paniki, w tym relaksacja, rozluźnianie mięśni oraz wykorzystanie technik świadomego oddychania. Celem leczenia napadów paniki jest przede wszystkim:

 • obniżenie poziomu odczuwanego lęku,
 • zmniejszenie częstotliwości napadów,
 • zdobycie umiejętności radzenia sobie z objawami,
 • stopniowe zrozumienie istoty choroby.

Jeżeli zmagasz się z napadami lęku, jak najszybciej zgłoś się po pomoc. To zaburzenie, które można skutecznie leczyć, nie tylko w gabinecie psychoterapeuty. Poznaj ćwiczenia na ataki paniki, które przynoszą doskonałe rezultaty, przywracając Ci pewność siebie i poprawiając jakość życia.

Zastanawiasz się, kto prowadzi leczenie ataków paniki? Poznań jest jednym z najlepszych ośrodków, skupiających doświadczonych psychoterapeutów, którzy przeprowadzą Cię przez proces diagnostyczny oraz indywidualną psychoterapię. Zaufaj ekspertom Pracowni Rozwoju Osobistego Kreska i zapanuj nad lękiem, fobiami, nerwicą.