Psychoterapia online jest możliwa!

Psychoterapia online jest możliwa!

Terapia psychologiczna online jest tańszą i równie skuteczną, jak tradycyjna, metodą leczenia różnego rodzaju problemów emocjonalnych, osobistych, z którymi trudno sobie poradzić samodzielnie lub przy wsparciu bliskich. Doświadczony terapeuta online nie musi spotykać się z pacjentem w gabinecie. Przełam więc swoje obawy i umów się na pierwszą rozmowę online. Czasem wystarczy pierwszy e-mail, aby przekonać się, że psychoterapia jest najlepszym sposobem, aby znów czerpać radość z życia.

Poznaj sposoby prowadzenia psychoterapii online. Dowiedz się, kiedy i dlaczego psychoterapia online może być pomocna. Sprawdź, jak skutecznie działają terapeuci online Pracowni Rozwoju Osobistego Kreska w Poznaniu.

Po specjalistyczną pomoc psychologiczną sięgamy najczęściej wtedy, gdy problemy osobiste zaczynają przekraczać nasze możliwości przystosowawcze, powodując różnego rodzaju objawy psychosomatyczne. Pojawia się również poczucie utraty kontroli nad własnym życiem, a wyjście z trudnej sytuacji – bez pomocy z zewnątrz – okazuje się niemożliwe.

Terapia psychologiczna online – kiedy warto zgłosić się po pomoc?

Motywacja do szukania pomocy u psychoterapeuty online i wprowadzenia zmian w życiu wzrasta, gdy pojawiają się niemożliwe do samodzielnego rozwiązania trudności w związku małżeńskim, partnerskim lub w rodzinie, związane np. ze śmiercią bliskiej osoby, utratą pracy, wypaleniem zawodowym. Przyczyny problemów natury psychicznej są bardzo zróżnicowane.

Teraz nie musisz obawiać się wizyty w poradni psychologicznej. Wystarczy, że umówisz się na spotkanie online, aby dowiedzieć się więcej o swoich problemach i poznać metody pracy terapeuty online.

Jak wyglądają spotkania z terapeutą online?

Prowadzenie leczenia psychologicznego poza gabinetem specjalisty jest możliwe dzięki temu, że pacjent regularnie kontaktuje się online z terapeutą oraz korzysta z materiałów, opracowanych na podstawie podejścia poznawczo-behawioralnego. Podczas psychoterapii online pacjent:

  • może być całkowicie samodzielny w wykonywaniu ćwiczeń,
  • może kontaktować się z psychoterapeutą sporadycznie, lecz regularnie, głównie w celu oddania sprawozdania z postępów pracy, np. poprzez e-mail,
  • może widywać się i rozmawiać z terapeutą online, odwzorowując tradycyjne spotkanie w gabinecie (psychoterapia online z wideorozmowami).

Ustalenie najlepszej metody pracy to kwestia indywidualna. Decyzję w konsultacji z pacjentem podejmuje zawsze doświadczony specjalista, który jest zaangażowany i nastawiony na osiągnięcie sukcesu w leczeniu.

psychoterapia online

 

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna online?

Zacznijmy od tego, czym jest psychoterapia. To stosowanie metod psychologicznych, opartych na regularnym kontakcie międzyludzkim, aby pomóc osobom, które zmagają się z różnymi problemami. Celem psychoterapii jest poprawa dobrostanu i zdrowia psychicznego pacjenta, a także umożliwienie mu rozwoju relacji i umiejętności społecznych.

Psychoterapia może skupiać się na zmianie dokuczliwych zachowań, przekonań, obsesji, myśli, emocji lub nauce radzenia sobie z nimi, wykorzystując różne podejścia i terapie. Niektóre techniki psychoterapeutyczne, oparte na dowodach naukowych, uznaje się za metody leczenia określonych zaburzeń psychicznych.

Psychoterapia w rozumieniu medycznym dzieli się bowiem na dwa rodzaje pomocy psychologicznej: psychoterapię właściwą oraz poradnictwo psychologiczne (pomoc psychospołeczną). To drugie rozwiązanie sprawdza się w przypadku tych pacjentów, u których nie zdiagnozowano żadnej choroby ani zaburzenia (według klasyfikacji ICD-10 i DSM-5), jednak bardzo potrzebują pomocy.

Czym jest terapia poznawczo-behawioralna online?

Jedną z podstawowych metod wsparcia psychologicznego jest terapia poznawczo-behawioralna – online lub stacjonarna. Cognitive-behavioral therapy, czyli CBT, opiera się na analizie czynników, które wpływają na zachowanie pacjenta. Terapeuta online lub w gabinecie skupia się na wywoływanych przez nie procesach poznawczych, a także wykorzystuje eksperymenty behawioralne, aby sprowokować wystąpienie zmian w myśleniu.

Podobnie jak w stacjonarnym gabinecie, rozpoczęcie psychoterapii online poprzedza kilkuetapowa faza diagnostyczno–motywacyjna, w tym ustalenie wzajemnych oczekiwań i planu leczenia, co wieńczy obustronna umowa, tzw. kontrakt terapeutyczny.

Psycholog poznawczo-behawioralny online – pomoc bez wychodzenia z domu

Skuteczność psychoterapii online zależy w dużej mierze od wzajemnej otwartości i zaangażowania. Psycholog poznawczo-behawioralny online ma za zadanie utworzyć i utrzymać dobrą relację terapeutyczną, korzystając przede wszystkim z wideorozmów. Jeśli boisz się lub nie możesz wyjść z domu, wstydzisz się wizyty w poradni psychologicznej, ale nie wiesz, jak poradzić sobie z wieloma emocjami i zachowaniami, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, zgłoś się po pomoc online – w bezpiecznym otoczeniu, przed ekranem komputera możesz opisać wszystkie swoje dolegliwości.

Badania naukowe wskazują, że psychoterapia– online lub stacjonarna – pozwala poradzić sobie z takimi trudnościami, jak m.in.: stany depresyjne, zaburzenia lękowe (nerwice), ostra reakcja na stres, uzależnienia i zaburzenia osobowości. Sesje, które regularnie prowadzi terapeuta online mogą również przynieść ulgę w objawach psychosomatycznych, w tym zniwelować różnego rodzaju bóle, przewlekłe zmęczenie, dolegliwości układu pokarmowego, oddechowego lub krążeniowego, których źródłem nie jest choroba somatyczna.

Skorzystaj z pomocy psychologicznej online, pisząc pierwszego maila do Pracowni Rozwoju Osobistego Kreska. Znajdź wsparcie doświadczonego terapeuty online i zmień swoje życie na lepsze!