Leczenie zaburzeń odżywiania

Odzyskaj równowagę i kontrolę nad swoim życiem. Psychoterapia pomoże Ci w walce z anoreksją, bulimią, kompulsywnym objadaniem się i z wieloma innymi problemami, dotyczącymi odżywiania. Zaufaj doświadczonym psychoterapeutom i poznaj skuteczne sposoby leczenia zaburzeń odżywiania w Poznaniu.

Prawidłowe odżywianie się jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na rozwój człowieka i zapewniają utrzymanie dobrego stanu zdrowia, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Jeśli w Twojej rodzinie pojawił się problem z odżywianiem, nie czekaj. Reaguj na pierwsze objawy, do których możemy zaliczyć: nadmierną koncentrację na wyglądzie, nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz przekonanie o nieprawidłowym obrazie własnego ciała. Po pomoc skieruj się przede wszystkim do psychoterapeuty, który podczas konsultacji psychologicznej pomoże Ci zdefiniować problem i wskaże skuteczne metody leczenia zaburzeń odżywiania.

Czym są zaburzenia odżywiania?

Dlaczego po pomoc w leczeniu zaburzeń odżywiania się trzeba udać się do psychoterapeuty? Zaburzenia karmienia i odżywiania (ang. feeding and eating disorders) są bowiem jednostkami chorobowymi o podłożu psychicznym, obejmującymi nieprawidłowe zachowania żywieniowe. Co ważne, zaburzenia odżywiania nie są wynikiem innym chorób, etapów rozwojowych ani uwarunkowań kulturowych. Wiążą się z nieprawidłowym zaabsorbowaniem jedzeniem i prowadzą do poważnych problemów z kontrolą masy ciała i sylwetką. Do zaburzeń karmienia zaliczamy m.in.: spożywanie substancji niejadalnych lub dobrowolne zwracanie pokarmu. Natomiast najpopularniejsze zaburzenia odżywiania to:

sunset-3156176_1920

  • anoreksja (jadłowstręt psychiczny),
  • bulimia (żarłoczność psychiczna),
  • zaburzenia z napadami objadania się,
  • zaburzenie polegające na unikaniu i ograniczaniu przyjmowania pokarmu (ARFID),
  • Zespół Pica,
  • zaburzenie przeżuwania i zwracania pokarmu.

Jeśli Twoje życie lub bliskiej Ci osoby zaczyna kręcić się wokół jedzenia, pojawiają się objawy somatyczne oraz psychologiczne, zgłoś się po pomoc do psychoterapeuty. Psychoterapia uczy bowiem, jak wyjść z zaburzeń odżywiania, zwłaszcza z bulimii i napadowego objadania się, stosując metody poznawczo-behawioralne, podejście systemowe lub psychodynamiczne. Anoreksja wymaga zaś kompleksowej opieki, wrażliwości, cierpliwości i ostrożności, jako zdecydowanie bardziej złożone i niebezpiecznie zaburzenie. Możesz umówić się na pierwszą konsultację online lub rozpocząć stacjonarnie leczenie zaburzeń odżywiania. Poznań jest miastem, w którym znajdziesz najlepszych psychoterapeutów, związanych z Pracownią Rozwoju Osobistego Kreska.

Pomoc w zaburzeniach odżywiania – psychoterapia Poznań

Zaburzenia odżywiania o podłożu psychicznym mogą wiązać się z niską samooceną i obniżonym poczuciem własnej wartości, depresją, lękiem, nerwicą, zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. Właśnie dlatego wcześnie włączona psychoterapia jest niezbędna w procesie leczenia zaburzeń odżywiania, zwłaszcza w przypadku dzieci i nastolatków. Gdzie znaleźć pomoc w zaburzeniach odżywiania? Poznań jest siedzibą trzech oddziałów Pracowni Rozwoju Osobistego Kreska, w których odbywają się warsztaty oraz indywidualne sesje psychoterapeutyczne pod okiem doświadczonych specjalistów. Odzyskaj zdrowie i kontrolę nad życiem, wybierając kompleksowe leczenie zaburzeń odżywiania w Poznaniu.